نکاتی برای آموزش الکترونیک به کودکان

الکترونیک برای همه ی ما در همه ی سنین جذاب هست و همه از کودکی به وسایل الکترونیکی توجه نشان می دهند. خانواده ها  دوست دارند، فرزندانشان به علم رباتیک وارد بشند و یاد بگیرند. اما نگرانی همه خانواده ها این هست که آموزش الکترونیک چه طور و از کجا شروع بشه؟ خیلی از خانواده ها فکر میکنند آموزش در سنین پایین ممکنه باعث لطمه به علاقه کودک بشه. بعضی از خانواده ها هم با خرید پک های آموزش رباتیک تلاش می کنند فرزندشان را علاقه مند کنند. در این مقاله ما به 4 نکته اصلی برای آموزش الکترونیک به کودکان اشاره می کنیم.

1.  فیلم های آموزشی

حتما قبل از شروع به کار با قطعات الکترونیک، توضیحاتی درباره آنها بدهید. به همین منظور می توانید از ویدئوهای آموزشی استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که آموزش های الکترونیک رو مناسب با سن کودکتون انتخاب کنید. همچنین آموزش هایی که با زبان ساده مطالب را بیان می کنند می توانند برای شروع مفید باشند. علاوه بر این، بهتر است که برای سنین پایین، این آموزش ها جذاب و سرگرم کننده هم باشند.

2. بوردهایی که نیاز به لحیم کاری ندارند تهیه کنید.

این بوردها به گونه ای هستند که اجزا رو می شود به آسانی، تمیز و بدون دردسر کنار هم گذاشت. و شما نگران آسیب دیدن قطعات بخاطر حرارت زیاد نخواهید بود. همچنین می شود اجزا و چیدمان مدار رو تغییر داد و چیزهای جدید ساخت. در تجربه های اول به کودک کمک کنید تا بدون نگرانی روند کار را یاد بگیرد. بعد  خود کودک می تواند ادامه بدهد و ساعت ها سرگرم شود.              شما با تهیه بسته های آموزشی روبوکارنا می توانید این نگرانی را از خود دور کنید.

3. چند دیاگرام مداری ساده یاد بگیرند.

دیاگرام مدار ( نمودار مدار ) مشخص می کند که در مدارهای الکتریکی چه فطعاتی کجا و چه طور قرار بگیرند و روش اتصال آنها به هم را نشان می دهد. در ابتدا، به بچه ها نماد مداری قطعات الکترونیکی ساده رو یاد بدهید. مثل نمادهای مداری قطعاتی مانند باتری ها، Led ها، مقاومت ها، خازن ها و ترانزیستورها. برای آنها توضیح بدهید.

برای این که بچه ها طبق دیاگرام مدار ها یک مدار را بسازند لازم نیست که اصول و تئوری های علمی الکترونیک را بدانند. فقط کافی هست که دیاگرام مدار و اجزا رو بشناسند تا آن را بسازند.
هنگامی که با اجزای مدار آشنا شدند بچه ها میتوانند خودشان این مدارها رو واکاوی کنند و با قطعات کار کنند و چیزهایی در این خلال یاد بگیرند. پروژه های الکترونیکی زیادی در بستر اینترنت وجود دار که بچه ها میتوانند آنها رو انجام بدهند. از پروژه های آسان الکترونیکی گرفته مثل مدار Led تا پروژه های پیچیده ای مثل راه اندازی نمایشگرهای لمسی..

4. بعضی مفاهیم پایه الکترونیک را با مثال آموزش بدهید.

کودکان هنگامی که کمی با وسایل الکترونیکی بازی می کنند، کنجکاو می شوند و شروع می کنند به پرسیدن سوال های چرا و چه طور؟ و این زمانی هست که شما باید به کودک مفاهیم اولیه الکترونیک رو یاد بدهید. در ادامه می گوییم که بهتر است با چه چیزهایی شروع کنید.

  • حلقه های بسته: برای این که جریان برقرار شود و مدار الکتریکی کار کند باید یک حلقه بسته بین پایه مثبت و منفی باتری ایجاد کنید. این اولین و مهمترین نکته است که با رعایت آن لازم نیست زمان زیادی برای عیب یابی صرف کنید. با یک مدار ساده به فرزندتان نشان بدهید، هنگامی که جایی از حلقه رو قطع می کنید جریان الکتریسیته متوقف می شود.
  • مفاهیم ولتاژ، جریان، مقاومت: اینها اصول اساسی الکتریسیته هستند و فرزند شما هنگامی که این مفاهیم را درک کرده باشه به آسانی می تواند در این زمینه خلاقیت خود را بروز دهد. انیمیشن ها همیشه برای آموزش به بچه ها عالی هستند. با فیلم آموزش جریان الکتریکی کارتان را شروع کنید.
  • مقاومت ها: چرا یک Led به مقاومت نیاز دارد؟ کاری کنید که فرزندتان از طریق تجربه و آزمایش این مطالب را بیاموزد. چگونه؟ به اون نشان بدهید که وقتی جریان زیاد شود Led می سوزد. او این درس را فراموش نخواهد کرد.
  • قانون اهم: به بچه نشان بدهید که چطور با استفاده از قانون اهم سایز مناسب مقاومت برای مدار Led رو محاسبه می شود محاسبه کرد.

اگه خودتان از جزئیات این مفاهیم اطلاع دقیقی ندارید، می توانید از بسته های آموزشی ربوکارنا استفاده کنید.

RoboKarena

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *